Dle oficiální zprávy, kterou dnes zveřejnila saská veterinární správa (LÜVA), se v těsné blízkosti státní hranice v našem kraji opět vyskytuje mor včelího plodu (MVP). Nález se týká obce Großschönau, ulice Hutbergstraße. Dle tvrzení německých včelařů došlo k likvidaci dvou postižených včelstev a dalších šest bylo po provedení laboratorních kontrol ponecháno naživu. Jedná se přitom o recidivu. MVP byl na stejném místě nalezen i v roce 2013.
Slova včelařů potvrzuje i LÜVA, která ihned po zjištění ohniska vydala mimořádné veterinární opatření. Uvádí, že dne 9. června byla laboratorním rozborem ve vzorcích z Großschönau zjištěna přítomnost původce moru včelího Paenibacillus larvae a že následná veterinární prohlídka potvrdila klinické příznaky u dvou včelstev. Ta byla bezodkladně utracena. Veterinární správa vytyčila kilometrové ochranné pásmo, ve kterém budou všechna včelstva podrobena laboratornímu vyšetření na přítomnost bakterie. Z ochranného pásma je dále zakázáno odvážet včelstva, jednotlivé včely, včelí produkty i veškeré včelařské vybavení.
Vytyčené ochranné pásmo
Mor včelího plodu je nakažlivé onemocnění larev včel, které i v České republice patří mezi nebezpečné nákazy, které má včelař povinnost hlásit. Už z názvu nemoci vyplývá, že nemocí netrpí dospělé včely. U larev však bakterie způsobuje celkovou sepsi a úhyn. Uhynulý plod se později rozkládá a je zdrojem další infekce. Bakterie se mezi včelstvy šíří alimentární cestou v podobě velmi odolných spor. Ty zůstávají infekční po mnoho let.
Pro člověka není nemoc nebezpečná. Stejně tak není nikterak ohrožen konzumací medu či jiných včelích produktů.
Včelařům, kteří mají včelstva v doletu (Varnsdorf, Dolní Podluží), doporučujeme provést preventivní laboratorní vyšetření. Naše hospodářství má platné rozbory z akreditované laboratoře pro všechna stanoviště z jara letošního roku s negativním výsledkem.
Ohnisko s doletovou zónou o poloměru 5 km