Portál farmáře provozovaný Ministerstvem zemědělství ČR dne 5. 3. 2018 spustil novou funkcionalitu. Ve veřejném registru půdy (LPIS) jsou nyní zobrazena všechna registrovaná stanoviště včelstev i se jménem chovatele. Spolu s těmito údaji byly zveřejněny i některé další osobní údaje chovatelů (jejich registrační číslo, telefonní číslo, soukromá e-mailová adresa).
Cílem tohoto kroku je vytvořit digitalizovaný zdroj informací o stanovištích včelstev tak, aby zemědělci v doletové zóně mohli řádně a včas oznámit dotčeným chovatelům včel aplikaci přípravků na postřik zemědělských plodin. Toto řešení sice usnadňuje práci těch subjektů, které chemické postřiky aplikují – tedy vlastně těm, kdo svojí činností ohrožují včely. Na druhé straně však včelařům přináší velkou míru rizika spojenou se zveřejněním umístění jejich soukromého majetku a informací, které by měly požívat zvýšené ochrany. Důvodné obavy panují zejména z usnadnění krádeží, či navedení vandalů a jiných k úmyslným včely ohrožujícím činům, neboť mnohá stanoviště jsou odloučená a zajištění jejich efektivní ochrany je takřka nemožné.
Subjekty aplikující postřiky nadto nalezli kličku v zákoně, jak se oznamovací povinnosti vyhnout. V současné době upozorňují včelaře na tuto činnost například takto: „Den a hodina aplikace: od 1.4.2018 do 1.8.2018 vždy od 8,00 do 20,00“ (citace z reálného oznámení). Je zřejmé, že v takovém případě nemá včelař žádnou možnost svá včelstva ochránit (snad kromě trvalého zrušení stanoviště) a záměr zákona se tak zcela míjí s účinkem.
Osobně se stávající praxí nesouhlasím a připojuji se proto ke včelařské petici ze dne 20. března 2018. Celé znění petice naleznete zde. Petiční archy (k podepsání do 30. 4. 2018) jsou ke stažení zde.
ŠD