O včelách — Filosofie chovu — O lidech
Naše krajina je pestrá a členitá. Nejsou v ní vysoké hory, ale údolí se hluboce zařezávají až k samému dnu Čech. V místech, kde kdysi žili lidé, dnes bují divoká příroda a zemědělci nad místní půdou zlomili hůl. Místo, kde žijeme, svírají hned tři chráněná území – Českosaské Švýcarsko, Lužické hory a Žitavská pahorkatina. Vítejte u nás! Tady včelaříme.
O včelách
První včely do rodiny pořídil děda krátce po druhé světové válce. Od té doby je chováme nepřetržitě. Jsou stejní starousedlíci jako my, otužilí a zvyklí na místní surové klima. Jen úly a zařízení zub času proměnil k neponáznání. Přesto zůstáváme věrni tradici a včely obývají výhradně dřevěné úly české výroby. Z jejich česen vylétávají od jara do podzimu, aby sesbíraly a přeměnily dary přírody v produkty, které nabízíme i Vám.
Filosofie chovu
Už v 19. století si včelaři všimli, že se včelstvo jako celek v mnoha ohledech podobá spíše obratlovci než hmyzu. Nazvali jej „superorganismem“, tedy jakýmsi imaginárním tělem složeným z tkání a orgánů, které plní specifické funkce a které jsou schopny mezi sebou neustále efektivně komunikovat. Kromě toho jsou včely neobyčejně pozorné, citlivé a učenlivé. Zaslouží si stejné ohledy jako kterýkoliv jiný obyvatel hospodářství. My se řídíme konkrétně těmito pravidly:
- včely chováme v dřevěných úlech na stanovištích s dostatkem kvalitní pastvy
- udržujeme vysokou čistotu úlů, vybavení i včelího díla (desinfekce, vyvaření starých plástů)
- nejsme nenasytní, naše včely nikdy nehladoví
- odebrané zásoby nahrazujeme v podletí cukrem, ale ponecháváme včelám také dostatek vlastního medu
- od roku 2016 přecházíme na tzv. uzavřený koloběh vosku (mezistěny si necháváme vyrábět výhradně z vosku vlastní produkce)
- pravidelně sledujeme zdravotní stav našich včelstev
- používáme minimální nutné množství chemických ošetření, zpravidla jen tolik, kolik nás zavazují nařízení Státní veterinární zprávy
- veškerý med je vytáčen a skladován v nádobách z nerezu, používáme sklenice určené pro přechovávání medu (730 ml Včela) s novými víčky
Máte další otázky? Napište nám nebo si domluvte návštěvu hospodářství.
O lidech
Jmenuji se Štěpánka Dlouhá. Titul RNDr. jsem získala na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ale studovala jsem totéž i ve Frankfurtu nad Mohanem na Univerzitě J. W. Goethe. Jsem členkou Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum (MSVV). Včelařím samostatně od roku 2011, od roku 2015 se aktivně podílím na vzdělávání včelařů (kurzy, přednášky, články). Od roku 2018 jsem spolutvůrkyní nezávislého informačního portálu Včelaři sobě. Máme s manželem čtyři děti, a tak jsem toho času na rodičovské dovolené.
Pantáta Ing. Ladislav Dlouhý včelaří přes třicet let, kdy včely převzal po svém otci. Je členem Českého svazu včelařů a zároveň předsedou varnsdorfské základní organizace. Za dobu svého včelaření absolvoval řadu odborných kurzů a naopak řadu přednášek sám odvykládal. Od roku 2016 překládá pro Odborné včelařské překlady články z polštiny. Nyní je v důchodu a tak se může své největší zálibě věnovat naplno.
Na chodu farmičky se podílejí i další členové rodiny. Ať už přímo, či třeba hlídáním dětí.