O víkendu 14. – 15. ledna 2017 se ve Včelím ráji konal přípravný včelařský kurz „Včelaření bez nadření“ pro všechny, kteří začínají včelařit nebo by si v nadcházející sezóně rádi pořídili své první včely. Již tradičně se na jeho zdárném průběhu podíleli domácí – Ladislav a Štěpánka Dlouzí, ale velkou pomocí byli protentokrát též Matelovi z Krnova.
Účastníci se měli možnost seznámit se vším, co je třeba pro první rok včelaření. Dozvěděli se například, jaké pomůcky připravit a s jakým rozpočtem pro začátek počítat. Zjistili, jak vybrat vhodné stanoviště, jak usadit a rozšiřovat oddělek a jaké legislativní povinnosti jako včelaři mají. Vlastními silami smontovali své první rámky a nástavky a vyzkoušeli si natavování mezistěn. S lektory prošli základy včelí biologie a přehledem nejčastějších onemocnění a chovatelských pochybení. Většina účastníků projevila zájem o problematiku nadužívání chemických látek při ošetřování včelstev a kvalitu vosku, takže část programu byla věnována i tomuto palčivému tématu moderního včelařství. I na návštěvu včelnic se dostalo, přestože venku mrzlo a celou krajinu pokrýval sníh. Už dávno totiž neplatí, že se včelař v létě potí a zimě spí.
Kapacita kurzu se naplnila již několik týdnů před jeho konáním, takže ve stavení to žilo. Přesto byla atmosféra neformální a přátelská. „Snažíme se o individuální přístup a příjemné domácí prostředí, takže přijímáme pouze dvanáct účastníků, přestože byl zájem letos o mnoho vyšší,“ říká lektorka Štěpánka Dlouhá. „Nemusíme se pak omezovat na učebnu a monolog lektorů, ale každý z účastníků má možnost se na průběhu teoretické i praktické části sám podílet. Kromě toho můžeme kurz obohatit i o kulturní zážitky, jako třeba letos o večerní návštěvu pivovaru Kocour,“ dodává s úsměvem. Účastníkům se dostalo i dalších ochutnávek místních specialit. Na stole nemohly chybět vzorky několika druhů medů z různých koutů Česka, medovník a domácí medové sušenky babičky Dlouhé.
A jak byli spokojeni samotní účastníci? „Kurz pro mě jako pro „včelaře“ úplného začátečníka byl naprosto úžasný. Odnesl jsem si odtud mnoho rad a vědomostí co a jak dělat, kdy dělat a proč dělat. Moc děkuji za čas který jste nám věnovali!“ vzkázal pan Miroslav Švihlík. Pochvaly na zakázku by mohl psát účastník Jan Růžička: „Jsem převelice rád, že mi bylo umožněno dostat se společně s přáteli včelaři do tak pozitivně naladěné společnosti (…). Na kurz jsme jeli jako NEvčelaři s roční NEzkušeností, hlavou plnou otázek a bubáků. Paní Štěpánce a panu Matelovi stačilo 13 hodin čistého času, aby z nás při odjezdu udělali ZAČÍNAJÍCÍ včelaře, plné optimismu, nadějí a převelikého chtíče účastnit se ZÁZRAKU nesoucí jméno VČELY!!!! Za což JIM patří mé velké DĚKUJI. Kéž by každý z nás měl alespoň trochu jejich – CHCI A MILUJI.“
Více podrobností k náplni kurzu naleznete zde.
Příští kurz „Včelaření bez nadření“ je plánován na leden 2018.
2 thoughts on “Jak se vydařila včelařská přípravka v roce 2017?”