Přirozeným příbytkem včel medonosných byly po tisíce let nejrůznější dutiny, většinou vykotlané staré stromy. I pradávní včelaři, brtníci, pečlivě střežili takto zabydlené stromy a med včelám vybírali přímo z nich. Původní hnízda včel se nacházela vysoko nad zemí, byla o dost menší než dnešní úly a plásty v nich včely stavěly na divoko podle svých vlastních zvyků. Člověk postupně včelí obydlí přizpůsobil svým vlastním předstvám. První úly, tzv. kláty, se ještě podobaly obydlím ve stromech, jen s tím rozdílem, že byly umístěné při zemi. I ve slamněných zvonech – košnicích – bylo včelí dílo napevno přilepené ke stěnám a med bylo možné získávat jen vyřezáváním a lisováním celých plástů. Dnešní úly už jsou opatřené rozběrným dílem, kdy včely staví plásty do rámečků, které je možno z úlu vyndávat a zase je vracet zpět. To včelařům přináší dalekosáhlé příležitosti zasahovat do života včel – třeba hnízdní dutinu v průběhu roku zmenšovat či zvětšovat, měnit její uspořádání, přesouvat plásty mezi různými včelstvy či odebírat med bez nutnosti vyřezávat plásty.
Všechny tyto vynálezy včelaření usnadnily a přiblížily ho běžným lidem bez ohledu na jejich stáří či fyzickou zdatnost. V naší rodině se ale snažíme nezapomínat na to, že kde začíná lidské pohodlí, končí také pohodlí a pohoda včel. A to i přesto, že včely jsou ve vztahu k nám lidem obdivuhodně tolerantní a přizpůsobivé.
Pojďte se teď podívat, jak vzniká příbytek pro naše včely.
-
-
Přípravu a montáž moderních úlů zvládne i největší lenoch a nešika. Úl si lze jednoduše objednat v balíčku poštou až do domu.
-
-
Kromě dna a víka se úl sestává z jednotlivých pater, tzv. nástavků. Jsou to jednoduché bedýnky, které stačí sestavit a sešroubovat vruty.
-
-
Větší včelařství někdy jednotlivé díly úlu opatřují cejchy. Slouží jako reklama nebo k odrazení zlodějů na odloučených stanovištích.
-
-
Pro delší trvanlivost opatřujeme nástavky prodyšným nátěrem. Dá se použít lněný olej nebo třeba tenkovrstvá lazura.
-
-
V našem provozu si za tímto účelem najímáme profesionální natěrače.
-
-
Včely mají dobře vyvinutý zrak. Barevné odlišení úlů jim usnadní hledání cesty domů (navíc se zabaví i včelaříci). Do každého nástavku ještě vrtáme výlerový otvor, tzv. očko.
-
-
Vnitřní rámky chodí v rozloženém stavu poštou podobně jako úly.
-
-
Po složení je třeba je spojit vhodným spojovacím materiálem. Obvykle stačí hřebíčky, my používáme sponky.
-
-
Do rámku včelaři většinou vkládají mezistěny lisované ze včelího vosku. Je to vlastně šablona, na které včely později vystaví plást.
-
-
Zdravá včelstva v produkčním období však mezistěny nutně nepotřebují…
-
-
…plást do rámku postupně vystaví i bez nich.
-
-
Takto vypadají zkompletované rámky opatřené mezistěnou. Mezistěna drží v drážkách a je navíc přitavená voskem.
-
-
Rámky se vkládají do nástavků. V našem případě se jich do každé bedýnky vejde deset.
-
-
Kompletace nástavkového úlu je jako lepení dortu: Nade dno přijdou nástavky a navrch ještě krycí folie, uteplivka a víko. Počet nástavků se liší mezi ročními obdobími i podle síly včelstva. U toho typu úlu jich v našich klimatických podmínkách obvykle není víc jak sedm.
-
-
Připravený úl po umístění na vhodné stanoviště osazujeme mladými včelstvy – oddělky, popřípadě odchycenými roji. A může se začít bydlet!
Vypadá to krásně, jen bych měl jednu otázku, která je sice úplně mimo mísu, ale zajímal by mě Váš názor na tento článek: (odstraněn odkaz) jelikož chci začít včelařit a Vy jako expert byste mi mohl prozradit zdali ej to správně či nikoliv 🙂