Proč ubývá severoamerických čmeláků?

Celosvětový úbytek čmeláků trápí badatele podobně jako úhyny včel. O příčinách se čile diskutuje. Jedni svalují vinu na pesticidy, další spekulují o konkurenčním vytlačování včelami, mezi hlavní podezřelé patří nemoci. V nedávné době bylo zjištěno, že severoamerické populace čmeláků (Bombus sp.) trpí mnohem častěji než dříve nosemovou nákazou. Nejedná se o všem o druh N. apis ani N. ceranae, které jsou spíš včelí, nýbrž o čmeláčí nosemu (N. bombi). Ta přitom v Severní Americe nebyla považována za původní.

Přepokládalo se, že do USA přicestovala z Evropy někdy v devadesátých letech minulého století, kdy začal čile kvést obchod se čmeláčími koloniemi. Toto tvrzení však bylo pouhou domněnkou nepodloženou vědeckými důkazy. Sydney Cameron se svými kolegy nyní v prestižním žurnálu PNAS představují konkrétní poznatky. Dali si tu práci a proštrachali muzeální sbírky čmeláků na novém i starém kontinentu od roku 1980 do roku 2011. Ze získaných mrtvolek vyextrahovali DNA mikrosporidií Nosema bombi a porovnali jejich genetickou variabilitu. Pátrali také po prevalenci nemoci, tzn. zda a v jakém množství se v jednotlivých vzorcích vyskytuje.

Celkem překvapivě zjistili, že se N. bombi v Severní Americe vyskytovala už v osmdesátých letech, tedy před zahájením převozu kolonií z Evropy. Její množství se ovšem s nástupem druhé poloviny devadesátých let dramaticky zvýšilo. Přestože se nárůst výskytu kryje s dobou zintenzivnění obchodu, genetická variabilita nenaznačuje, že by k přenosu a rozšíření došlo touto cestou. Nynější severoamerické populace jsou po genetické stránce velmi uniformní, v podstatě nerozlišitelné od populací z osmdesátých let. Geneticky jsou nejpodobnější nosemám z  východní Evropy, ale ani zde není genetická variabilita velká. Nejvyšší variabilitu ukazující na místo původu naopak mají asijské populace N. bombii. Se čmeláky z Asie ale prý zas nikdo neobchoduje. Přestože se podařilo prokázat souvislost mezi rozšířením nosemové nákazy a obchodem se čmeláky, cesty šíření  zůstávají pořád tak trochu záhadou.

Nosema sp., česky hmyzomorka, je jednobuněčný parazitický organismus zpravidla řazený do příbuznosti hub. Podobně jako N. apis a N. ceranae u včel, napadá N. bombi zažívací trakt čmeláků. Vliv na zdraví hostitelů je stále diskutovaný. Některé studie ukázaly, že infikované matky jsou méně plodné a tvoří menší kolonie, ovlivněna je i délka života. V dalších výzkumech zas tento předpoklad nevyšel. Dá se předpokládat, že vnímavost k onemocnění se u různých druhů čmeláků i u různých kolonií v rámci druhu  liší – v závislosti na genetickém pozadí i na aktuální kondici „čmelstva“.

Cameron SA, Lim HC, Lozier JD, Duennes MA, Thorp R (2016) Test of the invasive pathogen hypothesis of bumble bee decline in North America, PNAS, 2.4.2016
DOI: 10.1073/pnas.1525266113

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *